MESTSKÝ / OPEN AIR / VIACŽÁNROVÝ / KOZMOPOLITNÝ / PRIATEĽSKÝ

FESTIVAL

Bratislavský majáles je mestský open air festival, ktorý od roku 2008 tradične otvára sezónu bratislavských kultúrno-spoločenských podujatí pre najširšiu verejnosť. Každoročne prináša atraktívne live koncerty na nábreží, diskusné fórum Café Európa, programy pre deti, ukážky netradičných športov, hobby cyklopelotón Župná dvadsiatka, stánky občianskych aktivít a na záver "ohňostroj roka" na Dunaji.

 

Festival Bratislavský majáles organizuje rovnomenné občianske združenie v spolupráci s Hlavným mestom SR Bratislava a Bratislavským samosprávnym krajom, Zastúpením Európskej komisie na Slovensku, Európskym parlamentom, Bratislava Tourist Board, reklamnými a mediálnymi partnermi.

DOPRAVA & PARKING

Vlastné autá odporúčame nechať doma, jednak kvôli bohatej ponuke Gambrinus Srdcovka open air pub gastrozóny, jednak kvôli obmedzeným možnostiam parkovania v lokalite festivalu na Tyršovom nábreží. „Najscénickejšou“ dopravou je v tomto roku pešia prechádzka po zrekonštruovanom Starom moste, ktorá nebola možná niekoľko rokov. Svižným krokom sa dostanete na Tyršovo nábrežie pešo aj po Moste SNP. MHD Vás tiež privezie do blízkosti festivalovej zóny, použite autobusové linky č. 50, 80, 83, 84, 88, 91, 93, 94, 95 – zastávka Aupark, alebo električkové linky č. 1 a 3 - zastávka Sad Janka Kráľa. Tu je rýchly plánovač cesty.

AREÁL

Bratislavský majáles sa koná na pravom dunajskom brehu medzi Mostom SNP a Starým mostom. Väčšina areálu má trávnatý povrch, jednotlivé zóny sú spojené vydláždenými chodníkmi. Priestor pod hlavným pódiom neďaleko Divadla Aréna má spevnený betónový povrch, takže ani v prípade veľmi zlého počasia na Majálese nehrozí žiadny "Woodstock".

ĎALŠIE AKTIVITY V AREÁLE FESTIVALU

CAFÉ EURÓPA - V rámci tohtoročného festivalu Bratislavský majáles bude v areáli na Tyršovom nábreží opäť otvorené „Café Európa“- formát diskusií, ktorý vznikol ako iniciatíva Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku pred ôsmimi rokmi. Súčasťou programu vo veľkej open air kaviarni budú diskusie na témy, ktoré sa týkajú každého jednotlivca, ale majú širší európsky rozmer. V priebehu soboty a nedele 4. a 5. mája 2019 sú pripravené tri diskusie: "Dvojaká kvalita potravín - mýtus alebo fakt?", "Naozaj europoslanci nič nezmôžu?" (diskusia s kandidátmi vo voľbách do Európskeho parlamentu, "Ako ďalej, Bratislava?" (veľká debata o rozvoji hlavného mesta s primátorom Bratislavy a županom Bratislavského samosprávneho kraja).

ŽUPNÁ DVADSIATKA - Priateľský župný cyklopelotón odštartuje z Tyršovho nábrežia po deviaty raz v nedeľu 5. mája po 13:00 h. Registrácia všetkých cyklistov bude prebiehať už od 12:00 h. Vzhľadom na pomerne nepriaznivú predpoveď počasia a obmedzenia na území obce Kitsee, tento rok je pripravený jeden základný okruh s dĺžkou 20 km. Povedie z Tyršovho nábrežia známymi cestami v mestskej časti Petržalka cez rakúsku obec Berg a cyklistickým chodníkom pozdĺž štátnej hranice k hraničnému prechodu v Bergu a krátkou jazdou po hrádzi naspäť na Tyršovo nábrežie. Cyklistov očakávame v cieli na nábreží do 15:00 h. Určite ich poteší občerstvenie, darčekový balíček od BSK a následne vyvrcholenie koncertného programu festivalu.

NATURA 2000 - Európska únia chráni aj slovenskú prírodu. Fotografie zo slovenských parkov a chránených území.

 

SAMI SEBOU. Aktivistický fotožurnalistický projekt Doroty Holubovej o transrodových ľuďoch na Slovensku.

GAMBRINUS SRDCOVKA - O dokonalú atmosféru počas koncertov sa postará spoločnosť Plzeňský Prazdroj, ktorá zmení dunajské nábrežie na zónu zábavy a skvelého piva. Po vlaňajšej premiére je po druhý raz hlavným partnerom festivalu značka GAMBRINUS. Na majáles privezie svoj originálny pojazdný výčap, ktorého dizajn kopíruje útulné konceptové podniky Gambrinus Srdcovka. K dispozícii bude nepasterizovaný Gambrinus priamo z tanku, pivo s bohatou penou bude chutiť presne tak, ako by ste ho pili priamo v pivovare. V Pilsner Urquell zóne vám svoje majstrovstvo čapovania predvedú aktuálni Mastri Bartendri a svoje čapovacie schopnosti a rolu výčapníka si môžete vyskúšať aj na vlastnej koži vďaka škole čapovania. Súčasťou zón budú zaujímavé sprievodné aktivity a súťaže, ako napr. stánok "Rešpektuj 18" alebo simulátor voľného pádu od Birellu. Osvieži vás ponuka ciderov Frisco s novinkou Spritz a ochutnať budete môcť aj aktuálne pivné špeciály Voľby Sládkov. Tento rok budete môcť prvýkrát vychutnať aj novinku Šariš Ejl, uvarený pekne po našom a čapovaný z originálneho historického Citroenu.

UDRŽUJTE FESTIVALOVÝ AREÁL ZELENÝ A ČISTÝ

Aj festival Bratislavský majáles chce byť šetrný k životnému prostrediu a po vzore veľkých etablovaných festivalov (Pohoda, Grape, Colours of Ostrava) sme sa rozhodli opäť pristúpiť k používaniu zálohovaných vratných pohárov. Poháre s objemom 0,5 l a 0,3 l budú zálohované za € 2,- a vratné na ktoromkoľvek výčapnom mieste v gastrozóne Gambrinus Srdcovka. Veríme, že tým spoločne prispejeme k väčšej čistote a udržiavaniu poriadku v areáli festivalu po celé tri dni. O to viac, že majáles sa koná prakticky v centre hlavného mesta v jednom z jeho najkrajších zákutí. V spolupráci s mestskou spoločnosťou Odvoz a likvidácia odpadu a.s. (OLO) bude v areáli festivalu k dispozícii aj 5 recyklačných staníc so 120 l kontajnermi a nádobami na separovaný zber odpadu.

VYCHUTNAJ SI BRATISLAVU NAPLNO

Prišli ste na Majáles z väčšej diaľky a rozmýšľate, že by ste v hlavnom meste zostali na predĺžený víkend? Žiadny problém! Bratislava Tourist Board má pre Vás skvelé nápady, ako stráviť voľný čas v metropole Slovenska. Bratislava - to je história, architektúra, tradície, kultúra, umenie, jedlo, pitie, nakupovanie, adrenalín a nočný život. Všetko je ľahko dostupné. Pri svojej návšteve nevynechajte určite Bratislavský Hrad, vyhliadkovú reštauráciu U.F.O. na Moste SNP, Antickú Gerulatu, galériu moderného umenia Danubiana, starobylý Devín, či kozmopolitný nočný život a hudobnú scénu mesta. A podvečer sa celkom určite vráťte na nábrežie a zabavte sa na #BAMajales 2019! visitbratislava.com